Poradnik ecoHOMES

Akumulacyjność cieplna w domu szkieletowym

Zdolność magazynowania ciepła przez elementy wewnętrzne domu określana jest jako akumulacyjność cieplna. W zależności z jakich materiałów i w jakiej technologii zbudowany jest nasz dom, różne będą jego zdolności do akumulacji ciepła. Jaka jest różnica, pomiędzy komfortem cieplnym w drewnianym domu szkieletowym a domu murowanym?

 

Domy wybudowane w technologii szkieletu drewnianego - z uwagi na lekką konstrukcję charakteryzują się małą zdolnością do magazynowania ciepła – takie domy szybko się nagrzewają, ale równocześnie szybko tracą skumulowane ciepło. Dla wielu inwestorów mała zdolność magazynowania ciepła może wydawać się wadą, ale właściwie wykorzystana stanie się ogromną zaletą i będzie miała pozytywny wpływ na komfort mieszkania.

Domy wybudowane w technologii murowanej – ceramika, silikaty, beton (nie komórkowy) -charakteryzują się dużą akumulacją ciepła co oznacza, że dłużej się nagrzewają, ale tym samym wolniej tracą nagromadzone ciepło. Ogrzanie domu murowanego do właściwej dla nas temperatury zajmie dużo więcej czasu niż uzyskanie tej samej w domu o konstrukcji drewnianej. Spowodowane jest to głównie tym, że w domu murowanym oprócz powietrza musimy również nagrzać ciężkie ściany, które stanowią magazyn ciepła. Sytuacja taka utrudnia precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach i dostosowywanie jej do naszych potrzeb co wpływa również na to, że w takich domach bardzo często energia cieplna nagromadzona w nadmiarze jest nieefektywnie wykorzystywana. W momencie, kiedy chcemy okresowo obniżyć temperaturę np. na noc jest to trudne ze względu na fakt, że nagrzane w ciągu dnia mury przez noc będą oddawać swoje ciepło, które trzeba im będzie kolejnego dnia dostarczyć na nowo. Podobna sytuacja będzie w momencie, kiedy opuszczamy nagrzany budynek, wtedy również zakumulowana w ścianach i stropie energia cieplna będzie nam uciekać podczas naszej nieobecności, którą po powrocie znowu będziemy musieli wyprodukować, najpierw do ogrzania konstrukcji domu a później nas samych.

W budynku zbudowanym w technologii szkieletowej drewnianej nie musimy ogrzewać murów a jedynie powietrze wewnątrz pomieszczeń, co powoduje, że podniesienie temperatury odbywa się niemal natychmiastowo i nie wiążę się z dużymi kosztami paliwa. Podobnie sytuacja wygląda z chłodzeniem w budynku. Ujmując najprościej, jeżeli będziemy chcieli po upalnym dniu ochłodzić nieco nasz dom wystarczy, jak otworzymy na krótki czas okno i powietrze z zewnątrz natychmiast spowoduje spadek temperatury i odczuwalną ulgę, natomiast w domu w technologii drewnianej nie da to wiele, gdyż powietrze momentalnie nagrzeje się od ścian, które będą oddawać ciepło. Dodatkowo również większą różnicę zauważymy przy doborze i zastosowaniu klimatyzatorów, w domu z lekkiej konstrukcjiszkieletowej możemy zastosować urządzenie o mniejszej mocy które równocześnie będzie potrzebowało mniej energii, aby schłodzić nasz dom.

W celu lepszego zrozumienia rozważanych tutaj zjawisk możemy przytoczyć wyniki badań porównawczych, przeprowadzonych na Uniwersytecie Technicznym w Graz we współpracy z Centrum Badawczym Thoma w Goldegg, dotyczących drewna oraz cegły ceramicznej jako materiałów budowlanych. Wskazują one na fakt, że 1 kg cegły magazynuje przy wzroście temperatury o 1°C około 0,92 KJ energii ciepła, natomiast 1 kg drewna magazynuje przy tej samej zmianie około 2,1 KJ, a więc ponad dwukrotnie więcej energii przy tej samej wadze. Biorąc pod uwagę objętość 1 m3 cegły ważącego około 800 kg oraz objętość 1 m3 jodły o wadze 550 kg, wynika, że przy tej samej objętości drewno magazynuje o 57% więcej energii cieplnej niż cegła. Przeciętna cegła (λ=0,16-0,21 W/mK) jest dużo gorszym materiałem termoizolacyjnym i tym samym szybszym przewodnikiem ciepła niż lite drewno.

Chcąc osiągnąć efekt przytulnego domu tylko poprzez duże akumulacje ciepła, musielibyśmy cały budynek od piwnicy aż po dach zbudować z ciężkiego żelbetu. Rzeczywiście budynek taki będzie charakteryzował się bardzo wysoką zdolność akumulacji ciepła jednak betonowe ściany nigdy nie będą przytulne. Konsekwencją szybkiego przewodzenia ciepła przez beton jest natychmiastowe wychładzanie się powierzchni przegrody i tylko teoretyczny komfort mieszkania w przytulnym domu.

Podsumowując duża akumulacyjność cieplna ciężkich konstrukcji murowanych wpływa na komfort mieszkania, gdyż niweluje ona wahania temperatury wewnątrz pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że materiały budowlane o wysokiej akumulacyjności ciepła nie są tak dobrymi izolatorami jak np. drewno czy wełna mineralna i trzeba je dodatkowo izolować co wiąże się z większymi kosztami ocieplenia domu. W domach szkieletowych z drewna, które nie posiadają tak wysokiej akumulacyjności cieplnej, możemy natomiast dokładniej dostosowywać temperaturę do naszych potrzeb, unikniemy również niepotrzebnych strat ciepła. Co więcej drewno jako, materiał budowlany jest również bardzo dobrym izolatorem co oznacza, że przy budowie mniej wydamy na jego ocieplenie a lekkie poszycie ścian spowoduję, że nasz dom będzie posiadał przytulny mikroklimat.

Należy również zwrócić uwagę, że drewno jako budulec jest bardzo często wykorzystywane w krajach skandynawskich, gdzie pomimo o wiele cięższych zim, z ogrzewaniem świetnie sobie radzą a akumulację ciepła przjemuje monolityczna grzewcza płyta fundamentowa.

powrót do listy

KONTAKT

Napisz do nas

Załaduj projekt

 

Dział Obsługi Klienta:
tel.  577 388 355
tel.  516 486 153

email:biuro@ecohomes.pl

Siedziba firmy
30-384 Kraków
ul. Zalesie 48